skip to Main Content

OŠ Gornja Tuzla kreće u rekonstrukciju

Osnovna škola Gornja Tuzla jedna je od najstarijih škola u Tuzlanskom kantonu, a datira još od davne 1884 godine. Nastava u postojećem objektu izvodi se od 1966 godine pa sve do danas. Dovoljno je razloga da posjetimo ovu obrazovnu instituciju iz koje je ponikao veliki broj uglednih Tuzlaka, koji su tokom ranijeg perioda obnašali niz značajnih funkcija u
kulturnom, političkom i vjerskom životu ove regije. Ono što svakako zabrinjava je podatak da su brojne delegacije koje su posjećivale ovu školu nerijetko znale prepoznati i školske klupe u kojima su sjedili šezdesetih i sedamdesetih godina. Od tog perioda na objektu do danas nisu urađene nikakve značajne rekonstrukcijske izmjene.

Ovaj problem, kaže nam direktorica škole Azra Feukić prepoznala je Vlada Tuzlanskog kantona koja je u saradnji sa Ministarstvom obrazovanja i  CRP-om prepoznala  potrebu za realizaciju projekta sanacije škole.

Dosadašnji način zagrijavanja škole bio je energetski neefikasan, kada kažem, neefikasan, mislim na dotrajalu stolariju, konstrukciju krova…kotlova I td. CRP je nosilac svih aktivnosti, kao konsultantska kuća gdje je uključena i Vlada Tuzlanskog kantona koja sufinansira određen iznos vezan za projekat. Ovim projektom naša škola je dobila 160 000 KM i realizacija se očekuje u julu mjesecu tekuće godine. (fasada škole, kotlovi na pellet, stolarija na cijelom objektu, mineralna izolacija i dijelovi krovne konstrukcije). Sa ovim projektom dobit ćemo ljepši, ugodniji i prijatniji ambijent za naše učenike i uposlenike".- istakla je direktorica JU OŠ Gornja Tuzla Azra Feukić.

Na naše pitanje ima li škola u planu da u narednom periodu rješava i neke druge infrastrukturne probleme, direktorica Feukić nam je kazala da postoji Razvojni plan škole za
naredne četiri godine, u kojem su identifikovani problemi, potrebe I određeni prioriteti. Dio tih prioriteta odnosi se na odgoj I obrazovanje učenika I saradnja sa roditeljima za koji je
zadužen školski pedagog Sanela Hadžimehmedović i nastavno osoblje , a drugi dio koji se odnosi na infrastrukturnu problematiku više je usmjeren na menadžment škole. Sigurnost
učenika podignut je na veći nivo ugradnjom video nadzora zahvaljujući  firmi Babilon. Projektnim aktivnostima uz podršku Vijeća roditelja izvršena je rekonstrukcija I adaptacija školske biblioteke. zamijenjeni su stari i dotrajali ormari, a adaptirana je i izmještena stara arhiva škole "bibliotečki  fond" obogaćen sa preko 100 lektirnih naslova zahvaljujući donaciji
Rotari kluba. Također, zahvaljujući Vijeću roditelja zamijenje su vodovodne cijevi, čime je smanjena potrošnja vode i obezbijeđena pitka voda. Iz kapitalnih ulaganja, odlukom Vlade
TK, škola je dobila 9000 KM za rekonstrukciju fiskulturne sale. U realizaciji ove aktivnosti škola je dobila podršku firme Deling koja će zamijeniti kompletnu instalaciju i postaviti led
rasvjetu. Rekonstrukciju sale podržao je i "Rudnik soli" Tuzla. Podršku projektnim aktivnostima dao je i BH Telekom pri čemu je škola bogatija za 5 računara i 1 projektor, dok će naš stalni donator, domaći Menprom u cijelosti opremiti kabinet informatike, a pomoć za našu školu i naše učenike redovno stiže i od naših bivših učenika iz
inostranstva, okupljenih u UG Gornja Tuzla Evropa" – istakla je Feukić.

“Treba svakako napomenuti da je od ove godine škola ima školsku kuhinju, u kojoj učenici imaju zdrav obrok bez napuštanja školskog dvorišta. Konstantno nastojimo pomoći socijalno ugroženim učenicima kroz podršku u vidu prehrambenih I higijenskih paketa , nabavku udžbenika I školskog pribora i besplatne užine”;- dodala je na kraju Azra Feukić, direktorica JU OŠ Gornja Tuzla.
M.T

Back To Top